Tudod-e?

Itt a 20 dekás fogyókúra, semmiről nem kell lemondani!

“A kövér embernek valójában nem a teste, hanem a lelke éhes. “

“A mai ember az evésbe menekül a valóság megoldatlan problémái elől.”(Forgács Attila gasztropszichológus gondolta)

Ismeri Ön a 20 dekás  diétát?  Nem? Akkor itt az ideje, hogy betekintést nyerjen egy kíméletes, könnyen megszokható diétás étrend titkaiba.

Ez a diéta a férfiak számára is elfogadható, hiszen főleg az Ő számukra nehéz összeállítani egy fogyókúrás menüt, mert nem érik be napi 1000 kalóriával.  Márpedig ha nem éhezünk, akkor nehezen tudunk fogyni. Viszont egy drasztikus éheztető fogyókúra után jön a “jojó”effektus,  amikor még többet eszünk, mint fogyás előtt, és visszahízzuk a leadott kilókat. Ez a diéta csak az ételek mennyiségét csökkenti, minőségben bármi fogyasztható, akár egy -két kocka sütemény is. Ha ezt a diétát alkalmazzuk, nem fogjuk érezni az éhséget, nem fogunk sóhajtozni egy finom falat után, mert bármit lehet fogyasztani, de egyszerre maximum 200 grammot! Kevesebbet ehetünk, de többet nem!

Tehát, elő a mérleggel, indulhat a húszdekás diéta! Nincs megkötés, bármit ehetünk, nem kell kalóriát számolni, DE, nem árt ha olyan élelmiszereket fogyasztunk, ami könnyen emészthető, ilyen a zöldség, gyümölcs, tojás, sovány tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonafélék, és a jó koleszterinekben gazdag  halak, hidegen sajtolt olajok, olajos magvak, amelyekben rengeteg antioxidáns található, és hozzájárul az egészségünk megóvásához. Amikor diétáról beszélünk, nem csak a fogyást kell szem előtt tartani, hanem a bölcsen eltervezett minőségi, és mennyiségi diétát. Nincs fogyás, és csodadiéta életmód váltás nélkül. Az életmódváltás fogalomkörbe tartozik az önmérséklet,( amikor megelégszünk a 200gr-os mennyiséggel), a mozgás, a lelki kiegyensúlyozottság.

  Mai világunkban nem divat a kövérség. A kifutókon cérnavékony modellek mutatják be a  legdivatosabb módit, ami követendő példaként felmereng előttünk, mint egyszerű polgárok előtt,  akik úgy szeretnénk kinézni mint ők, aztán belátjuk, nem megy ez nekünk, és bánatunkban jól bevacsorázunk.  Nem tagadhatjuk, szeretünk enni, örömünkben, bánatunkban eszünk.  Nem csoda hát, ha az EU-ban mi vagyunk a legelhízottabb népcsoport. Jóféle magyaros, fűszeres, zsíros ételeket, rengeteg fehér kenyeret, péksüteményt, sok édességet, cukros leveket, és mindenből nagy mennyiséget fogyasztunk. Lássuk csak, hogyan állítunk össze egy egyszerű  vasárnapi ebédet. Kezdődik az előétellel, első, második fogás, majd koronaként a desszert. Csoda, ha úgy állunk fel az asztaltól, mint egy kitömött liba?  Aztán jön a böfögés, szellentés, gyomorfájás, emésztési panaszok. Erre építik reklám, és üzletpolitikájukat a gyógyszergyárak, elárasztanak bennünket emésztést segítő gyógyszerek garmadával. De miért is van szükségünk erre? Azért mert sokat eszünk. Ha sokat eszünk, nehéz a gyomrunk, rossz a közérzetünk, ezért gyorsan bekapunk egy gyógyszert. Kell ez nekünk? Nem jobb, ha egy kellemes emésztést biztosítunk magunknak?

Kedves olvasó, elgondolkodott már azon, hogyan működnek a gyomorban lévő emésztő enzimek, a fehérjebontó trypsin, a zsírbontó lipáz, a szénhidrátokat bontó pankreász, amiláz, a tejfehérjét bontó kazein, csak néhányat felsorolva, a teljesség igénye nélkül. Az emésztő enzimek közreműködésével, alkotóelemeire esik az elfogyasztott ételt, és felszívódásra alkalmassá válik a megemésztett táplálék. Vajon  egyszerre mennyi súlyú táplálékot vagyunk képesek lebontani(feldolgozni)? Nos egy étkezés akkor optimális a gyomor számára, ha max. 20-25 dkg élelmiszert viszünk be a szervezetbe. A folyadékot nem számoljuk bele az élelmiszer súlyába! Ez a mennyiség napi ötszöri – cukorbetegek számára – hatszori étkezést tekintve maximum 1 kilogramm, amiben benne kell legyen a zöldség, gyümölcs, a hús, és akár kevés édesség is. Tehát a diétának nincs semmilyen megkötése, bármit, bármivel komponálhatunk, akár egy kocka süteményt is elfogyaszthatunk, de soha ne legyen 20 dkg -tól  azaz 200gr-tól  több az elfogyasztott élelem!

A legrosszabb fogyókúra az ember számára az, amikor kiéheztetjük magunkat. Tilos lapra űzünk olyan élelmet, amit egyébként nagyon szeretünk, de fogyásunk érdekében ideiglenesen lemondunk róla. Amikor elértük a hőn vágyott testsúlyunkat, elkezdünk mindent bepótolni, megeszünk minden olyan táplálékot, amitől a fogyókúránk idején megfosztottuk magunkat, és hamarosan visszahízzuk a kin-keservesen leadott kilókat, esetleg még többet is. (jojó effektus).

Mit tegyünk hát, hogy ne essünk vissza, és ne faljunk a fogyókúra után?

Együnk mindent, amit megkívánunk, ami jó a szervezetünk számára(kivételt képeznek a különböző betegségben szenvedők, akik már eddig is diétán éltek), de figyeljünk a bevitt táplálék mennyiségére!

Reggelire kiadósabb, magasabb kalóriaértékű élelmiszert fogyaszthatunk, tízóraira épp csak némi gyümölcs, zöldség , ebédre bármi, uzsonnára ismét gyümölcs, vagy saláta, vacsorára (lehetőleg este 7-ig) bármit ehetünk, nincs megkötés, de ajánlott kerülni az édes süteményeket, cukros ételeket, italokat.  Napi szinten legalább ötször étkezzünk, biztosítva az egyenletes vércukorszintet. Az étkezések közötti teljen el 2,5 -3 óra, és nem kötelező minden alkalommal elfogyasztani a 200 grammot. Akkor lesz látványos fogyásunk, ha a három főétkezés között megelégszünk kevesebb élelmiszerrel is.

Nagyon fontos, hogy a bevitt táplálékot hogyan rágjuk meg. Ha gyorsan belapátoljuk az ételt, sokkal később tudatosul az agyban a jóllakás élménye, mintha lassan, minden falatot jól megrágva fogyasztanánk el. Tehát a húsokat, legalább harmincszor forgassunk meg a szánkban, zöldség, gyümölcs esetében 10-15 rágás az optimális. AKKOR ETTÜNK HELYESEN, HA AZ EVÉS BEFEJEZTÉVEL ÚGY ÉREZZÜK, MÉG TUDNÁNK ENNI, AGYUNK SZERINT MÉG KICSIT ÉHESEK VAGYUNK.  Ilyenkor igyunk néhány korty vizet, hogy telítettebb érzésünk legyen. Kérdezhetnénk, miért jó nekünk, ha örökké éhségérzetünk van? Aki 200gr ételt elfogyasztott, már nem lehet éhes. Ez a mennyiség elég az éhségérzet féken tartására, de még nincs tele a gyomrunk, nem érzünk telítettséget, nem érzünk fáradtságot. Egy kiadós 400-500gr étel elfogyasztása után sokan panaszkodnak álmosságra, bágyadtságra.  Nem csoda, hiszen  ha sokat eszünk, szervezetünknek meg kell birkózni a töménytelen étel feldolgozásával, pluszenergiára van szükség, amit, a szervezet az agytól von el, ezért érezhetjük magunkat fáradtnak, álmosnak, esetleg egy túlevés alkalmával még fejfájást is érezhetünk.

Magyarországra és a határainkon túli Nagymagyarországra is jellemző, hogy sok levest eszünk. A világ más részein nem ismerik a levest. Mi szerencsére ismerjük, sőt, nagy hagyománya van a híg ételeknek. Ez nagyon jó, és hasznos, mert szinte mindenből főzhetünk vitaminban, ásványi anyagokban  gazdag, könnyen emészthető levest, vagy főzeléket. Ennek ellenére nagyon sok elhízott ember él hazánkban, mert nem alakult ki az “egytálétel” szokás. Aki levest ebédel, ráadásként még jó étvággyal bekanalazza a második fogást is, így biztosan elfogyaszt 400-500gramm ételt, pedig be kellene érnie csak a levessel. Később, két-három órával az ebédet követően kellene megenni a második fogást.  Erre javaslom az ételhordó edényt, amiben elvihetjük a második fogást. Fontos, hogy kerüljük a zsíros ételeket, a kenyérféléket. Van aki a tésztához is kenyeret eszik. Helytelen szokás!

Minden étkezés előtt készítsünk magunk elé 2 dl vizet, ebből evés előtt igyunk meg 1 dl-t. Az étkezés befejezése után fogyasszuk el a maradék vizet. Az első napokban, – azoknak az  embernek,-  akik eddig bőven, több kiló élelmiszert fogyasztottak naponta, kevésnek bizonyul ez a mennyiség, komoly éhség érzet alakulhat ki, de ezt napi 2 liter víz elfogyasztásával kiküszöbölhetjük. A diétát ajánlott nyáron elkezdeni, mert a melegben könnyebb lemondani az ételről, hiszen mindig szomjasak vagyunk, és alacsonyabb kalória tartalmú  ételeket kívánunk. Napi két liter vízzel,  cukormentes  gyógyteával, vagy valódi citromból készült, cukormentes limonádéval biztosíthatjuk a folyadék igényünket. Akinek több folyadékra van szüksége, emelheti a vízadagot.

FIGYELJÜK TESTÜNK JELZÉSEIT!

Javaslat: Szerezzünk be többféle gyógyteát, és váltogatva igyuk kedvünk, szerint. Tartsunk otthon az ablakban mentát, citromfüvet, csípjünk le egy darabot, tegyük az ásványvízbe, jobb ízű lesz tőle. Néhány csepp valódi citromlé, vagy lime levével is feldobhatjuk vizünket, ami frissít, és vitaminban gazdagabb, mint a tiszta víz.

A hízás alapvető oka, a jó étvágy. Mindenért őt hibáztathatjuk, hiszen az étvágyunk késztet arra, hogy együnk, akkor is, amikor már nem kellene. Ezt a “tömjük tele magunkat” gyakorlatot nevezhetjük ” önkéntes GOOSE effektus,” magyarul: önkéntes LIBA effektusnak.  Talán az idősebb korosztály még emlékszik a libatömésre. Reggel, és este a  tömő leül egy kisszékre, combjai közé szorítja a libát, vagy kacsát és erőszakkal teletömi az állat begyét. Aztán bezárják egy szűk helyre, hogy ne tudja lemozogni a tápanyagot. Ez egy állatkínzó, erőszakos hizlalás, mert önmagától szegény állat csak annyit enne, amennyire a szervezetének szüksége van, de mi emberek hízásra kényszerítjük, mert így nagyra nő a májuk, és omlósabb lesz a húsuk. Mi  emberek, önként tesszük ezt magunkkal, szinte “megtömjük magunkat” képesek vagyunk annyit enni, hogy utána gyógyszert kell bevenni, majd bezárjuk magunkat a lakásba, számítógép elé, és nem mozgunk, tehát “hizlaljuk magunkat”. Aki látott már húspultban gyönyörű liba, vagy kacsacombot, hatalmas hizlalt májat, az tudhatja hogy ez a produktum túletetéssel jött létre. Ha összehasonlítjuk egy normál méretű tyúk máját egy hizlalt kacsa,vagy liba májával, akkor jól látható a hatalmas különbség. (Érdekes a tyúk töméssel nem hizlalható, ezért nem is lehet nála nagy májat produkálni.) Tehát az ember önhizlalása ugyan így megnöveszti a májat, hatalmas zsírrétegek, viszcerális zsírok  rakódnak le a hasüregben, a belső szervek között, és  vastag zsírpárna rakódik le a has bőrszövetei alá, és a test minden pontjára. Nagyon sok férfi hordoz olyan méretű pocakot, mint egy szülés előtt álló kismama. Vannak hölgyek is, akik három karika úszógumit növesztenek. Ezeknek a zsírpárnáknak a létét bebiztosítjuk a mozgásszegény életmóddal, és a túlevéssel. Ha ledolgoznánk, letornáznánk, vagyis több kalóriát fogyasztanánk, mint amennyit felhasználunk, csökkenne a zsírmennyiség, de ehhez meg kell mozdulni.  A túlevésből adódóan egyre több súly rakódik ránk, növelve az elhízás okozta betegségek, a szív, érrendszeri, és cukorbetegségek kockázatát.  Kérdezhetnénk mikor alakult ki bennünk ez a GOOSE effektus, hiszen észre sem vettük az első jeleket, mert úgy gondoljuk magunkról, nem  is eszünk sokat. Nos lehet, hogy egyszerre keveset eszünk, de esetleg sokszor nassolunk. Máskor viszont kiéheztetjük magunkat, majd egy egyszerű hétköznapi ebéd elfogyasztása esetén is túlságosan sokat eszünk. Az éhes ember sokkal  mohóbban eszik, nem rágja meg az ételt, csak belapátolja, így később ér el az agyba a jóllakottság érzése. Csak akkor érzi a jóllakottságot, amikor már túl ette magát, totális teltségérzete van. Ezután nem csoda, ha egy kiadós ebéd után úgy érzi magát az ember, mintha visszafelé kívánkozna a behabzsolt étel, ott tolong a a torkában. Művelt, magára valamit adó ember társaságban nem böfög, és nem szellent.  De akkor mit tehetnénk, ha ilyen kellemetlen érzések tolongnak bennünk egy kiadós evés után?  Erre a problémára csak egy megoldás van, az étkezési kultúránkat kell megváltoztatni. Mindig csak akkor együnk, ha éhesek vagyunk, és mindig csak annyit együnk, amennyit erőlködés nélkül képesek feldolgozni a gyomorban lévő savak, és emésztő enzimek. Ha túl sokat fogyasztunk, úgy járunk mint a hízott liba, a zsírok sokáig maradnak a gyomorban, felhalmozódnak a sejtekben, majd a májban, a zsigereink között, a bőrünk alatt. A kövér emberek bőre sima, szinte feszül a bőr alatti zsírpárnától. Nem véletlen, hogy fogyókúra esetén a bőrünk is összeesik, meglöttyed.

A sokat evő ember szervezetében az elfogyasztott élelmiszer sokáig időzik, közben erjedésnek indul, gázokat fejleszt és olyankor jön a  puffadás, émelygés.  A napi ezer grammos diéta esetén, a nyelőcső perisztaltikája segítségével, az elfogyasztott falatok gyorsabban, akadálymentesebben mennek végig a tápcsatorna pontjain, és elég emésztőnedv áll az emésztőszervek rendelkezésre. Előfordulhat olyan eset is, amikor valaki elfogyaszt 200 gramm szilvát, vagy szőlőt, és puffadást érez. Gyümölcsök esetében előfordulhat, ezért ajánlott több részre osztva gyümölcsöt fogyasztani, különös tekintettel a puffasztó, vagy savas gyümölcsökre. Ezt érdemes kitapasztalni, és mindig csak annyit fogyasztani, ami még nem okoz puffadást.

Az 1000 grammos diéta betartása javíthat a reflux nevezetű roppant kellemetlen betegség tüneteinek enyhítésében is. A reflux a nyelőcső alsó záróizmának, gyűrűjének elégtelen működése folytán következik be. Nagymértékben befolyásolják kialakulását a táplálkozási szokásaink, hiszen ha tele a hasunk, megnő a hasűri nyomás, a túlfogyasztás miatt lelassul az emésztés, sokáig időzik a táplálék a gyomorban, a savakkal keveredett táplálék a gyomorszájon keresztül, a kinyílt záróizom által, visszatolul a nyelőcsőbe,izgatva annak nyálkahártyáját, ami égető, maró érzést okoz.

Mint már említettem, a táplálék útja normál esetben a szájon át, -ahol már a rágással, a nyállal, megindul az emésztés – a nyelőcsőbe, majd a gyomorba, onnan a vékonybél felső traktusába kerül.  Közben találkozik az emésztőenzimekkel, amik semlegesítik a lebontás. A fehérjék aminósavakra, a szénhidrátok cukor molekulákra bomlanak, a máj által termelt epefolyadék aktiválja a hasnyálmirigy enzimjeit, emulgeálja a zsiradékot, és lehetővé válik a zsírlebontás. Közben végig járják útjukat a vastagbélben, végül a feldolgozott tápanyagok, vitaminok a vékonybél alsó szakaszán felszívódva, bekerülnek a véráramba. Az emészthetetlen salakanyagok tovább haladnak a vastagbélben, majd a végbélen keresztül távoznak a szervezetből. Tehát megállapíthatjuk, a nagy adagok elfogyasztásával megterheljük az emésztőrendszerünket, sok betegséget, és kellemetlenséget okozhatunk magunknak.   Érdemes kipróbálni a REFLUXos  betegeknek is ezt a diétát, arra senkit nem biztatok, hogy  holnaptól hagyja abba a gyógyszereit, ha az 1000gr-os diétát alkalmazza, de biztosan komfortosabb  érzéssel fog telni a napjuk, ha nem terhelik meg a gyomrukat.

Panaszkodott egy idős bácsi, hogy harmadik alkalommal már nem műtik meg az orvosok a hasfalsérvét. Arra hivatkozva, hogy túl öreg, és túl kövér. Fölösleges, hiszen ismét kifog szakadni, mert a hasi zsírszövetek elengedik a a varrást, és a belek újra kitüremkednek.  A bácsi nagyon zokon vette, elkezdett diétázni. Amikor 12 kilót leadott, visszament a doktorhoz, aki nagyon meglepődött, mert egy fiatalabb embert látott maga előtt. A fogyás után, már nem volt kifogás, az orvos megműtötte. A  seb gyönyörűen gyógyult, és természetesen vigyázott a bácsi, hogy ne hízza vissza régi súlyát, mert a hatalmas zsíros belek, és a zsírtól feszülő hasfalon a bőr újra kihasadhat. Nagyon boldog volt, mert már azt hitte, hátralévő életében nyitott hasfallal, haskötőt hordva fog szenvedni. 

Ez már csak az én véleményem: Miért nem figyelmeztetik az orvosok a hasfalsérvvel küszködő embereket, hogy próbáljanak lefogyni? Talán nem mondok újat, amikor arra emlékeztetek mindenkit, képzelje el, milyen a 40-50 kilogramm, vagy még attól is több súlytól megszabadult ember megnyúlt bőre. A lefogyott, zsírt veszített bőr úgy lóg a hason, és a testen, mintha legalább három mérettel nagyobb ruhát viselnénk. Gyakran, a fogyás okán érzett örömöt, a lógó bőr csúnya látványa visszavetheti, ezért nem ajánlatos drasztikus fogyással megszabadulni a fölösleges kilóktól, mert akkor biztos, hogy plasztikai beavatkozásra is szükség lesz. Ha a bőr alól hirtelen kifogy a zsírpárna, a bőr nem képes megfelelő gyorsasággal reagálni, ezért lesz a bőr lógós, löttyedt.

Visszatérve a kövérséghez, nehogy azt higgyük, hogy a túlsúly a szívnek, a májnak, hasznára válik. Egy gyomorműtétet végző orvos elmondta, egy kövér ember hasfalára több centiméter széles zsírpárna is lerakódhat, nem beszélve a belekre, és a májra rakódott zsigeri zsírokról. A szervezet legtovább a zsírokat tudja tárolni, és tárolja is becsülettel, és amikor valaki fogyókúrázik, vagy diétázik, a vitaminok, ásványi anyagok hamarabb kiürülnek a szervezetből, mint zsírok, ezért fogyókúra esetén is figyelni kell a vitamin, és ásványi anyag bevitelre. Hosszú időbe telik, mire elkezdi bontani a szervezetünk a zsírokat. Gyakran mondják, egy kövér felnőttre, esetleg gyermekre, hogy jól táplált. Ebben nem lehetünk biztosak, mert aki kövér, még lehet vitaminokban alultáplált, hiszen nem biztos, hogy az elfogyasztott táplálék  elegendő vitamint tartalmaz. Sokszor a vékony, szikár termetű gyermekeknek, és felnőtteknek ellenállóbb a szervezete a betegségekkel szemben, mint a túlsúlyosaknak. Lehet hogy valaki a zsíros ételeket, a cukros italokat, édességet, kenyérféléket részesíti előnyben, – ami valljuk be, laktató élelmiszer, hízhatunk is tőle rendesen, – de attól még kialakulhat vitaminhiány. Amikor anyuka boldogan gyönyörködik duci gyermekében, s úgy gondolja, mindent megad neki, elhalmozza csipsszel, csokoládéval, cukorkával, nem gondol arra, milyen felelőtlen táplálásban részesíti gyermekét. Kérdezhetjük, hogy jön ez ide? Nagyon is, mert már kisgyermek kortól fontos a példamutatás. Jó lenne, ha minden szülő együtt reggelizne a gyermekével, -ha máskor nem, legalább hétvégén, amikor együtt a család -és  már kicsi korban megtanítaná gyermekét a helyes étkezésre. Gyermekek esetében nagyon fontos a PREVENCIÓ! A megelőzés, és a szülői példamutatás. Persze nem szabad  drasztikusan megvonni a fejlődő szervezettől az ételt, ez a diéta nem a gyermekekről szól, de jó lenne tudatosítani már a gyermekben is, hogy helytelen a sok hizlaló étel, a cukros italok fogyasztása. Nem árt tudatosítani gyermekekben, ha fiatal korban a felelőtlen habzsolással kitágítják a beleket, felnőttként kövér emberré válhatnak. Gyereket nem szabad fogyókúráztatni, de óvatosan, fokozatról, fokozatra lecsíphetünk néhány falatot a napi étel, és főleg édesség adagjából! A vízfogyasztás már gyermekkorban is követendő példa, soha ne feledjük el étkezés előtt a vizet az asztalra tenni! Vannak iskolás gyermekek, akik napi fél liter vízzel is beérik! Ez nagyon kevés! Azt mondják soha nem szomjasak. Miért is? Mert otthon a szülők nem fordítanak erre elég figyelmet, esetleg tőlük is azt látják, hogy szinte soha nem isznak vizet.

Aki beiktatja az 1000 grammos diétába  a napi két adag gyümölcsöt, és zöldséget, pld: banán, alma narancs,  körte, uborka, paprika, paradicsom, retek, hüvelyesek, káposztafélék, zöldségek,  (legalább hetente egy két alkalommal gyömbér, fokhagyma, nagyon jó vírusölő, béltisztító) már sokat tett az egészsége fenntartásáért.  Fontos, hogy mindig a szezonnak megfelelő zöldség, és gyümölcsöket illesszük be az étkezésünkbe.

Mit egyenek a férfiak reggelire?

Nőknél megoldható a reggeli egy gyümölcsös, salátás  összeállítással, kedvelt reggeli a műzli, zabkása, kefír, joghurt, kenyér helyett puffasztott rizsszelet, de a férfiak nem érik be ennyivel, ezért részükre táplálóbb összeállításra van szükség, de mindig úgy kell összeállítani az étrendet, hogy az ételek össz súlyával ne lépjük át a 200 grammos felső határt! Kevesebb lehet, de több soha ne legyen az elfogyasztott élelmiszer! Akkor étkeztünk helyesen, ha az asztaltól felállva úgy érezzük, még kicsit éhesek vagyunk. Ekkor jöhet a víz, vagy egyéb cukormentes folyadék,  amitől  jóllakottság érzésünk támad.
Nagyon fontos, hogy az étkezések között ne nassoljunk, ne csipegessünk! Szigorúan tartsuk be az étkezések közötti 2.5 – 3 órát, hogy az előzőleg elfogyasztott étel emésztése teljes mértékben megtörténjen. Közben ne feledkezzünk el a VÍZ fogyasztásról!

Hétfő=2db (100 gr )zsemle, 60 gr szalámi 40 gr paprika

Kedd=2db (100 gr) főtt tojás, 1db (50 gr)zsemle 50 gr sonka

Szerda=2 szelet (100 gr) pirítós  30 gr vaj, 30 gr gyömbér 30 gr sajt

Csüt= 2szelet (100 gr)kenyér, 1db (50 gr) tojás, 2evőkanál olaj, (bundás kenyeret készítünk) 30 gr paradicsom

Péntek=2db (100 gr) zsemle,20 gr vaj,50 gr szalámi, 30 gr uborka

Szombat=1 szelet  (100gr) kenyér, 70 gr császárszalonna, 30 gr zöldhagyma

Vasárnap= 2db (100 gr) kifli, 60gr körözött, 40 gr paprika

Tízórai: Aki nem igényli, ne egyen semmit a két főétkezés közben. Amennyiben erős éhségérzetünk van, megihatunk egy zöldség, gyümölcsökből készült SMOOTHIT, vagy az alábbi gyümölcsök valamelyikét.

SMOOTHI készítés: 50g tisztított cékla, 50g alma, 150 ml víz vagy cukor nélküli tea

vagy: 50 gr csicsóka 50 gr alma, 150 ml víz, vagy cukor nélküli tea tea

vagy: 100 gr idénygyümölcs, 150 ml víz, vagy cukor mentes tea (négykéses turmixgépben készíthetjük.)

H= 1db 100 gr-os alma, 

K=1 db 100 gr-os  körte,

SZ= 1db 100 gr-os banán

CS= 1db 100gr-os narancs, vagy 100 gr mandarin

P=1db 175 gr-os natúr joghurt,

V= 100 gr reszelt sárgarépa, vagy csicsóka, 50gr tejföl

EBÉD: Aki étkezdében ebédel,rendszerint két fogást kap. Javasolt, hogy a levest fogyassza el az asztalnál, a második fogást ételes dobozban vigye el uzsonnára.

Egy példa éttermi étkezés esetére:

H= 100 gr köret, 100gr hús.

K= 130 gr főzelék 70 gr feltét.(lehet hús, vagy egy tükörtojás)

Sz=Zöldségleves húsgombóccal. ( a leves súlya nem számít, csak a zöldség és a gombócok súlya)

Cs= Tésztaféle 200 gr összesen.

SZ= Paprikás burgonya kolbásszal(összesen 200 gr)

V= Leves, 30 gr tésztával,  70 gr  rántott hús, 100 gr kevés vízben főtt burgonya, vagy édesburgonya.

Uzsonna= 100 gr idény gyümölcs. (estére már ne együnk gyümölcsöt!)

Vacsora:

H= 2db főtt tojás 80gr sonka 20gr torma

K= 175 gr natúr joghurt 25 gr gyümölcslekvár, vagy  gyümölcs

Sz= 120gr virsli, 1 db zsemle 20 gr mustár

CS= 100 gr túró, 30 gr tejföl, 1 db zsemle, 20 gr zöldhagyma vagy pirosretek

P=  2db zsemle, 50 gr szalámi, 30 gr vaj, 20 gr paprika.

vagy 2 szelet pirított kenyér vajjal, fokhagymával.

SZ= 100 gr sonka 1db zsemle, 1db főtt tojás

V= 2 db kifli, 50gr vaj, 50 gr lekvár

ÖTLETEK DÉLELŐTTI ÉTKEZÉSRE:

Ha reggel tartalmasan reggeliztünk, nincs szükség tízóraira. Ha nem bírjuk ebédig, elég, ha megeszünk egy kisebb méretű gyümölcsöt, vagy megiszunk egy vitaminban gazdag gyümölcs, vagy zöldségturmixot. Ezt reggel, otthon is elkészíthetjük egy négykéses turmixgéppel. Mindig  ÜVEGBE töltsük! Soha ne használjunk  műanyagflakont, mert a savak kilúgozzák a veszélyes anyagokat a műanyagból!

Nagyon kellemes nyári élénkítő  folyadék, a leturmixolt narancs, erős hideg cukormentes teával.

Elkészítése: A jó minőségű teát leforrázzuk, kihűtjük, egy kisebb narancsot alaposan megmosunk, majd szárazra törölve megtisztítjuk, cikkekre szedjük, teával együtt turmixoljuk, ha túl sűrű, teával hígítjuk. Ezzel letudhatunk egy tízórai étkezést.

Másik nagyon egészséges élénkítő tízórai a vitaminokban gazdag céklás, csicsókás mix.

Aki teheti, ősszel a kertjéből szedjen vagy termelőtől vásároljon homoktövis bogyót, vagy fekete szedret, és fagyasztóban kis dobozban tárolja. Így télen is biztosítható a (mixhez)  smoothihoz való alapanyag.

TUDOD-E, hogy a narancsot, citromot, banánt fogyasztása előtt alaposan meleg, szódabikarbónás vízben kell megmosni? 1 liter vízbe elkeverünk 2 kávéskanál szódabikarbónát, ebben a fürdőben megmossuk a déligyümölcsöket, majd leöblítjük, szárazra töröljük. NAGYON FONTOS, hogy mindig mossuk meg, hiszen külföldről érkezik, sok vegyszerrel, tartósítóval találkozik, de nem zárható ki a legyek, pókok, rágcsálók által terjesztett kórokozók jelenléte sem. Nagyon sok féreg, és  parazita lárvája szunnyadhat a gyümölcsök héján, amit ha nem mosunk le, hámozáskor a kezünkkel viszünk be a gyümölcsbe, aztán a szervezetünkbe.

Nagyon fontos, hogy változatos, kiegyensúlyozott legyen az étrendünk, de fektessünk nagy hangsúlyt  a szénhidrát,  fruktóz, tej, glutén bevitelének ellenőrzésére, és azokat az élelmiszereket, amelyek nincsenek jó hatással egészségünkre, próbáljuk elkerülni, más élelmiszerekkel helyettesíteni.

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!